Počet výsledků: 132

Otevřít filtraci

pre- je předpona, která znamená „před“ (časově nebo místně). Příklady: prediabetes = před vznikem diabetu, preexpoziční = před expozicí (nejčastěji nějakému patogenu), pregangliový neuron = nervová buňka nacházející se před autonomním gangliem, preimplantační = před implantací, prekanceróza = „předrakovinný stav“, premedikace = podání léku ještě před konkrétním lékařským výkonem, premenopauza = období před menopauzou, premenstruační = v období před menstruací, prenatální = před narozením, presymptomatický = před objevením příznaků (symptomů), presynaptický = nacházející se před synapsí, apod. Opakem předpony pre- je předpona post-.

hyper- je předpona, která znamená „ nad, vysoký, zvýšený, nadměrný“. Příklady: hyperglykemie = zvýšené množství glukózy v krvi, hypercholesterolemie = zvýšené množství cholesterolu v krvi, hyperinzulinemie = zvýšené množství inzulinu v krvi, hyperkalcemie = zvýšené množství vápníku v krvi, hyperkalemie = zvýšené množství draslíku v krvi, hyperparatyreóza = stav, kdy tělo produkuje nadměrné množství parathyroidní hormon, hyperplazie = stav, kdy dochází ke zmnožení (zvýšení počtu) buněk v nějaké tkáni či orgánu, hypertenze = vysoký krevní tlak, hypertrofie = zbytnění či zvětšení orgánu, tj. růst orgánu či tkáně způsobený zvětšením jednotlivých buněk, hypertyreóza = nadměrná činnost štítné žlázy, hyperurikemie = zvýšené množství kyseliny močové v krvi, apod. Opakem předpony hyper- je předpona hypo-. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz hyper-.

hypo- je předpona, která znamená „pod, nízký, snížený“. Příklady: hypogastrium = podbřišek, hypoglykemie = snížené množství glukózy v krvi, hypoparatyreóza = stav, kdy tělo produkuje nedostatečné množství parathyroidního hormonu, hyposplenismus = snížená funkce sleziny, hypotenze = nízký krevní tlak, hypotyreóza = snížená funkce štítné žlázy, apod. Opakem předpony hypo- je předpona hyper-. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz hypo-.

xero- je předpona, která znamená „suchý“. Příklady: xeroftalmie – suchost očí, xerostomie – sucho v ústech, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz xero-.

kolpo- (případně kolp-) je předpona, která znamená „týkající se pochvy“ či „související s pochvou“. Příklady: kolpektomie – chirurgické odstranění pochvy, kolposkopie – vyšetření pochvy pomocí speciálního mikroskopu, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz kolp(o)-.

orchi- (případně orchid-) je předpona, která znamená „týkající se varlete“ či „související s varletem“. Příklady: orchiektomie – chirurgické odstranění varlete, orchitida – zánět varlete, orchidopexe – připevnění varlete k šourku, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz orchi(d)-.

kardio- je předpona, která znamená „týkající se srdce“. Příklady: kardiologie – lékařský obor, který se zabývá výzkumem, prevencí, diagnostikou a léčbou onemocnění srdce, kardiomyocyty – buňky srdeční svalové tkáně, kardiomyopatie – onemocnění srdečního svalu (myokardu), kardiostimulátor – přístroj používaný k léčbě poruch srdečního rytmu, kardiovaskulární – týkající se srdce a krevních cév, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz kardio-.

angio- je předpona, která znamená „týkající se krevních cév“ či „související s krevními cévami“. Příklady: angiogeneze – tvorba nových krevních cév, angiografie – vyšetření krevních cév pomocí nějaké zobrazovací metody, angiokeratom – nezhoubná (benigní) léze, která vzniká rozšířením nebo popraskáním krevních cév v blízkosti povrchu kůže, angiologie – lékařský obor, který se zabývá studiem a léčbou onemocnění krevních a lymfatických cév, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz angio-.

farmako- je předpona, která znamená „týkající se léčiv(a)“. Příklady: farmakodynamika – obor zabývající se působením léčiv na organismus, farmakokinetika – obor zkoumající osud léčiv v organismu, farmakologie – obor zabývající se léčivy obecně, farmakoterapie – léčba pomocí léků (nebo přesněji řečeno léčiv), apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz farmako-.

extra- je předpona, která znamená „mimo“ nebo „vně“. Příklady: extracelulární – mimobuněčný, extrahepatální – mimojaterní, apod. Opakem předpony extra- je předpona intra-. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz extra-.

Zobrazeno 1 až 10 z 132

Počet výsledků